OSIGURAVANJE DIŠNOG PUTA
Perkutana dilatativna traheotomija
Vježbe koncipirane na tri vježbališta
OSIGURAVANJE DIŠNOG PUTA
Perkutana dilatativna traheotomija
Vježbe koncipirane na tri vježbališta
Perkutana dilatativna traheotomija
Perkutana dilatativna traheotomija jedan je od standardnih postupaka osiguravanja dišnog puta u jedinici intenzivnog liječenja. Indicirana je u bolesnika kod kojih je očekivana produžena strojna ventilacija i otežano odvajanje od respiratora zbog neurološkog poremećaja, plućne bolesti ili infekcije. Preporučeno je postavljanje i kod produžene potrebe za aspiracijom iz traheobronhalnog stabla. Kontraindikacije za traheotomiju jesu nestabilni prijelomi vratne kralježnice, infekcije u području vrata te nekontrolirana koagulopatija. Bolesnika predviđenog za zahvat anestezira se i relaksira te se postavi u ravan položaj na bolesničkom krevetu s hiperekstenzijom vrata.
Ultrazvučni pregled vrata potporna je metoda za identifikaciju prostora za traheotomiju u smislu procjene visine postavljanja trahealne kanile, provjere struktura i njihovih dimenzija u predviđenom prolasku kanile te mogućnost prikaza i pozicioniranja orotrahealnog tubusa. Područje vrata i gornjeg dijela grudnog koša pripremi se kirurškim pranjem kože i pokrije sterilnim kompresama. Na mjestu incizije infiltrira se potkožje lokalnim anestetikom s adrenalinom te se učini horizontalna incizija kože. Traheja se identificira iglom uz aspiraciju, preko koje se presvuče kanila kroz koju se plasira žica vodilica. Preko žice se dilatatorima i forcepsom dilatira koža, potkožje i prednji zid traheje. Preko žice vodilice plasira se trahealna kanila kroz dilatirani otvor u dušniku. Dobrobiti: – smanjena potreba za sedacijom – smanjen rizik od oštećenja glasnica koji postoji kod dugotrajne intubacije – olakšano odvajanje od respiratora – kraće liječenje u jedinici intenzivnog liječenja.
Vježbe su koncipirane na 3 radilišta sa 4 do 5 polaznika po instruktoru (vježbalištu), a na samom početku uz upoznavanje instruktora i polaznika održi se uvodno predavanje u kojem se upoznaje polaznike sa znanstvenim radovima objavljenim na temu perkutane dilatacijske traheotomije ukupnog trajanja od 30 min nakon čega slijedi demnostracija izvođenja perkutane dilatacijske traheotomije od strane instruktora. Rotacije grupa na samim vježbalištima su svakih 45 min gdje svaki pojedini istruktor detaljno i praktično odrađuje svoju tematiku: Vježbalište 1 – ultrazvučni prikaz struktura vrata na živom modelu, Vježbalište 2 – ultrazvučni prikaz i pozicioniranje tubusa pod kontrolom ultrazvuka na modelu, Vježbalište 3 – tehnika izvođenja perkutane dilatativne traheotomije na modelu.
Za sve informacije molimo Vas da se obratite na: kabinet.vjestina@gmail.com
Detalje za plaćanje primiti ćete nakon prijave na Vaš e-mail.
S VAMA OD
2001
STVARANJE KABINETA VJEŠTINA
NAJVIŠI STANDARDI
Proces stvaranja Kabineta vještina započinje Katedra za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje na čelu s njenim predstojnikom (tada) doc. dr. sc. Alanom Šustićem.